Przyroda

Muszyna dla pasjonatów przyrody to nie lada gratka. Wszystko dzięki pierwotnej zieleni Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W Parku można zobaczyć interesującą i niezwykłą faunę oraz florę. Atrakcją są również dwie główne rzeki oraz ich dopływy. Oprócz tego teren jest bogaty w mineralne wody, doceniane w całej Europie.

Warto odwiedzić wyjątkowe miejsca, m.in. mały staw, wytworzony na skutek procesów osuwiskowych. Staw objęty jest ochroną, więc warto zwrócić uwagę na występującą roślinność charakterystyczną dla terenów bagiennych. Jest to unikatowy krajobraz występujący w tej części kraju i gór.

Oprócz Parku Krajobrazowego istnieją 3 rezerwaty przyrody, które również zachwycają swoją różnorodnością. Najstarszy z nich to las lipowy Obrożysk, powstały w w 1919 roku. Rezerwat tworzą drzewa liściaste, całą tę przyrodę można podziwiać z ścieżki przyrodniczej. Inne dwa rezerwaty to Hajnik i Żebracze, powstałe kolejno w 1974 i 1995 roku.

Kolejnym punktem jest mofeta w Złockiem. Mofeta to miejsce z którego wydobywa się gaz, zazwyczaj dwutlenek węgla. Bulgoczące błoto, które się tworzy ma rdzawożółtą barwę, a to nadaje niezwykłego charakteru okolicy. Ten pomnik przyrody nieożywionej jest unikalnym miejscem na trasie wycieczki.

Amatorzy obserwacji przyrody również nie będą się nudzić. Można wybrać się na wycieczkę ścieżką ornitologiczną. Jest to świetna okazja do bliskiego spotkania z bujną przyrodą oraz niespotykanymi gatunkami ptaków. 10 tablic informacyjnych przybliży gatunki występujących tu ptaków. Najlepszym okresem na obserwację jest wiosna – wtedy śpiew ptaków słychać jeszcze intensywniej.

Oprócz miejsc zaprojektowanych przez naturę warto zobaczyć ogrody stworzone przez człowieka. Do nich zaliczają się, np. Ogrody Biblijne, które urzekają swoją harmonią i spokojem. Ogród podzielono na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych.

Warto również zobaczyć największe w Polsce Ogrody Sensoryczne, które dostarczą nam doznań pozawzrokowych. Ponad to istnieje możliwość zasadzenia drzewka miłości przez parę zakochanych. Jest to symbol szczęścia, dobrobytu i rozkwitającej miłości. Może to być również uroczy prezent dla jubilatów lub młodej pary.

Zwiedzanie okolic Muszyny można zakończyć w Magicznym Ogrodzie – stawy rekreacyjne, które przenoszą zwiedzających do starożytnej Grecji. Wszystko to dzięki greckim oraz rzymskim posągom i stelom. Warto odwiedzić to miejsce wieczorową porą, przejść się po alejakch, obserwować iluminacje świetlne oraz gejzery denne. Oprócz tego można spotkać tutaj artystów różynch profesji, przyciąganych przez magiczną atmosferę miejsca.

W Parku Zdrojowym Baszta można poczuć, co znaczy "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Na 200 metrach kwadratowych mieści się 20 urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Obok każdego urządzenia widnieje tablica, pokazująca korzyści z ogólnorozwojowych ćwiczeń pod gołym niebem. Większe grupy mogą korzystać z boiska wielofunkcyjnego, idealnego do gier zespołowych. Po wysiłku można uzupełnić cenne minerały przy źródle "Józef". Goście, preferujący spokojniejszy wypoczynek, mogą skorzystać z kąpieli słonecznych oraz cieszyć się bogactwem tutejszej fauny i flory.

Na terenie Miasta i Gminy Muszyna znajdują się barwne figury kwiatowe. Dla turystów jest to świetne miejsce, by robić sobie pamiątkowe zdjęcie w uzdrowisku. Ilość kwiatów i fantazyjność figur przyciągnie każdego zwiedzającego.

Malownicze lasy sądeckie sprzyjają łowiectwu. Na terenie Muszyny i okolicach żyje wiele gatunków zwierząt, m.in sarny, lisy, dziki, jelenie. Nie występują tutaj zwierzęta wysokogórskie, czyli kozica, świstak, ani nizinne – muflon, bażant, czy daniel. Wszystkim opiekuje się koło łowieckie "Jaworzyna", liczącym 42 członków, zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim.

Zróżnicowane lasy muszyńskie, składające się przede wszystkim z sosnen, świerków, buków i jodeł. Dzięki temu bogactwu, lasy obfitują w jadalne grzyby oraz czarne borówki, czyli jagody, które posiadają walory lecznicze oraz cieszą się ogromną popularnością w regionalnej kuchni. Wybierając się na grzybobranie lub zbieranie jagód należy pamiętać o bezpieczeństwie i kulturze poruszania się w środowisku leśnym.

Całą wyjątkową i zapierającą dech w piersiach okolicę uzdrowiska można oglądać z punktów widokowych, rozmieszcznonych w różnych punktach. Do najciekawszych należy m.in. wieża widokowa w Ogrodach Sensorycznych, Baszta w ruinach zamku w Muszynie, Jaworzyna Krynicka, Pusta Wielka, Bacówka nad Wierchomlą, Polana Długie Młaki oraz Malnik.