Sport i rekreacja

Tereny muszyńskie posiadają bogatą ofertę sportową, więc każdy miłośnik aktywnego spędzania czasu znajdzie coś dla siebie. O każdej porze roku. Mimo że Muszyna to południe Polski, to sporty wodne cieszą się ogromną popularnością. Można korzystać z licznych basenów krytych i odkrytych.

Dla osób kochających adrenalinę Muszyna proponuje ekstremalny rafting na rzece Poprad oraz spokojniejsze spływy kajakowe. Na terenie gminy Muszyna organizowane są spływy od Leluchowa aż do Starego Sącza lub wcześniejszego punktu na rzece Poprad.

Wędkarze również znajdą coś dla siebie – rzeki oraz potoki przepływające przez tereny muszyńskie obfitują w wiele gatunków ryb m.in. brzana, głowacica, jelec, kleń, lipień, okoń, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy, świnka i ukleja. Różnorodność gatunków ryb z pewnością zachęci każdego wędkarza do spędzania czasu nad brzegiem wód.

Pasjonaci turystyki rowerowej mogą skorzystać z wypożyczalni rowerowej i wybrać się na malowniczy, oznakowany szlak rowerowy. Kolarze mogą skorzystać z tras o walorach sportowych, idealnych do treningów. Do tras rowerowych należą: trasa rowerowa turystyczna "Pętla Muszyńska", pętla rowerowa "Wokół Kotelniczego Wierchu", Karpacki Szlak Rowerowy oraz Transgraniczny Szlak Rowerowy.

Oprócz tras rowerowych Muszyna oferuje 5 rozwiniętych szlaków turystyki konnej. Amatorzy mogą skorzystać ze szkoły jeździeckiej w Złockiem , który oferuje jazdę samodzielną, naukę jazdy na lonży, a także rajdy terenowe. Tereny muszyńskie idealnie nadają się do jazdy konnej, a przepiękny pejzaż jeszcze bardziej uatrakcyjnia jazdę konną.

Zima w Muszynie należy do najbardziej aktywnej pory roku. Najpopularniejszą rozrywką jest narciarstwo. Nie wszyscy to wiedzą, ale jak pionier w Polsce zapewniamy połączenie systemem wyciągów dwóch miejscowości: Muszynę i Wierchomlę. Jest to również najbardziej rozbudowany kompleks narciarski, na który składa się 11 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, 2 koleje krzesełkowe, w tym najdłuższa w Polsce kolej krzesełkowa o długości 1600km.

Aktywny odpoczynek nie może obejść się bez łyżew i lodowiska. Do dyspozycji gości jest lodowisko oraz jedyna w Europie ślizgostrada o długości 1800m, na której jest możliwość jazdy na sankach, snowbordzie, czy trikke ski.

Niezwykłą atrakcją jest psi zaprzęg. Jest to niespotykana rozrywka w polskich kurortach, warto więc skorzystać z przejażdżki i przeżyć wspaniałą przygodę. Jest to doświadczenie przybliżające specyfikę pracy musherów oraz psów. Jest to również świetna okazja, by poczuć przygodę oraz klimat dalekiej Alaski. Oprócz przejeżdżki organizowane są rodzinne spotkania, na których można bliżej poznać psy, sprzęt i historię psich zaprzęgów.

Dodatkowo mieszkańcy oraz goście mogą korzystać z ogólnodostępnych siłowni na świeżym powietrzu. Zlokalizowane w Parku Zdrojowym „Zapopradzie” w Parku Zdrojowym „Baszta” nad potokiem Szczawnik na Zazamczu oraz w sołectwach Szczawnik i Milik.